Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı & Detaylı Bilgi ve Katılım

Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı & Detaylı Bilgi ve Katılım

Mart 2019’da gerçekleşen yerel seçimler öncesi Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği belediye başkan adaylarına yönelik bir ‘Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Protokolü’ hazırladı ve protokolü seçim öncesi adayların, sonrasında da seçilen başkanların imzasına sundu. 

Yereliz 11-12 Temmuz tarihlerinde de 2 günlük yoğun bir Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Stratejik Plan Eğitim programı hazırlayarak hem Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda çalışmak isteyen belediyeleri bir araya getirdi hem de belediyelerin bu alandaki farkındalığını ve kapasitesini güçlendirdi.

Eğitime katılan 21 belediye, 2 gün boyunca  yerellerin küresel ölçekli gündemlerle bağ kurması ve bu sayede iklim krizi, yoksulluk, eşitsizlik ve kurumsal kaynakların ve yapıların güçlenmesi konularını tartıştı ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek için ortak çalışma kararı aldı. Bu ortak karar sonucu doğan Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nın ilk sekretaryasını İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlendi.

Kurucu Belediyeler: Bursa Gürsu Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi, Denizli Acıpayam Belediyesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Giresun Espiye Belediyesi, İstanbul Avcılar Belediyesi, İstanbul Küçükçekmece Belediyesi, İstanbul Maltepe Belediyesi, İstanbul Kadıköy Belediyesi, İstanbul Sultanbeyli Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Çiğli Belediyesi, İzmir Konak Belediyesi, Kars Büyükşehir Belediyesi, Rize Fındıklı Belediyesi, Muğla Fethiye Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Siirt Belediyesi , Şanlıurfa Ceylanpınar Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Zonguldak Çaycuma Belediyesi.

  • SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için oluşturulmuş bir eylem çerçevesidir. Daha önceki Binyıl Hedeflerinin kapsamının genişletilmesi ile belirlenmiş 17 hedef, tüm toplumları etkileyen ortak kesen sorunları içermekte ve bunların çözümüne ilişkin rehberlik sağlamaktadır. 

Daha da önemlisi, sürdürülebilir kalkınma hedefleri karmaşık sorunlar arasındaki ilişkileri, ortak yönleri ortaya koymaktadır. Hedefler her ölçekte ve düzeyde dikkate alınması gereken sorunları kapsar ve yerelden küresele doğru pratiklerle tüm dünyada şimdiki ve gelecekteki nesillerin yaşam koşullarının iyileştirilmesini amaçlar.

Hedeflere dair detaylı bilgiye ve alt hedef ve göstergelere www.kureselhedefler.org adresinden ulaşılabilir.

  • AĞA KATILIM İÇİN:

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gerçekleştirmek için ortak çalışma ağı olan Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’na katılmak isteyen belediyelerin başkanları tarafından imzalanmış Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı protokolünü [email protected] adresine mail atmaları ayrıca maile ağ ile ilgili gelişmelerin konuşulduğu iletişim grubuna eklenmek üzere bir veya iki kişinin isim, mail ve telefon bilgilerini paylaşmaları gerekmektedir. Protokolü imzalayıp gönderen belediyeler ile en kısa zamanda iletişime geçilecektir.

Protokolde de yer aldığı üzere Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı üyelerinin hedeflere ve göstergelere stratejik planlarında yer vermeleri beklenmektedir. Bu konuda desteğe ihtiyaç duyan belediyeler Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği ile iletişime geçebilir.

  • SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL GELİŞİM AĞI ÜYELERİ

Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı 24 üye belediyeden oluşmaktadır: 

Adıyaman Gölbaşı Belediyesi, Bursa Gürsu Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi, Denizli Acıpayam Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Giresun Espiye Belediyesi, İstanbul Avcılar Belediyesi, İstanbul Küçükçekmece Belediyesi, İstanbul Maltepe Belediyesi, İstanbul Kadıköy Belediyesi, İstanbul Sultanbeyli Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Çiğli Belediyesi, İzmir Karşıyaka Belediyesi, İzmir Konak Belediyesi, Kars Büyükşehir Belediyesi, Rize Fındıklı Belediyesi, Muğla Fethiye Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Siirt Belediyesi , Şanlıurfa Ceylanpınar Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Zonguldak Çaycuma Belediyesi.