Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerelleştirilmesinde İyi Örnekler Konferansı Tamamlandı

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerelleştirilmesinde İyi Örnekler Konferansı Tamamlandı

12 Ekim Cuma günü Istanbul Deniz Müzesinde gerçekleşen konferansımız Roza Erdem’in anlattığı hikaye ile başladı.

Yerel İzleme, Araştırma ve Uygulamalar Derneği kurucularından İkbal Polat’ın konuşmasının ardından açılış sunumunda UNDP Türkiye Kamu Politikaları ve Hizmetleri Portföy Yöneticisi Bülent Uygun’un Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri üzerine olan sunumunu dinledik.

Ekonomik Etki ve Refah oturumunda ekonomist gazeteci Meliha Okur moderatörlüğünde T.C Sultanbeyli Belediyesi Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü “Suriyeli Mültecilerin İş Gücüne Katılımı ve Entegrasyonu”, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazlı Yazgan “EFQM Mükemmellik Modeli” ve Urla Belediyesi Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi Genel Müdürü Dilek Yalçın “Kadınların Ekonomik Hayata Katılımı ve Kadın Girişimciliği” konuları üzerine konuştu.

 

Öğle arasından sonra konferansa vapur müzisyenlerinin dinletisi ile devam ettik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iyi uygulaması olarak vapurlarda müzik yapan Sema Meşin, Hazan Filiz Kaya, Coşkun Kaymak ve Elanur Akbulut’u dinledik.

Toplumsal Etki, Eşitlik ve Adalet oturumumuzda,  Raoul Wallenberg Enstitüsü (RWI) Türkiye Direktörü İlhami Alkan Olsson moderatörlüğünde; Madrid Belediyesi, Dış İlişkiler Daire Başkanı Ana Carrillo Poza “CONSUL Projesi Decide Madrid; Katılımcı Yurttaşlık Denemesi”, Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın “Kamusal Alanın İnovatif Kullanımı”, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Veysel Gölge “Engelsiz Bir Kent için Engelliler Dairesi Başkanlığı” ve Şişli Belediyesi Sosyal Destek İşleri Müdürü Yasemin Kotan “Çocuğun Bedensel Hakları Kampanyası” üzerine deneyimlerini paylaştı.

Günün son oturumu olan Çevresel Etki ve Dünya oturumunda Dr. Melis Oğuz moderatörlüğünde, Köln Belediye Başkanı Andreas Wolter “İklim Değişikliğiyle Küresel Mücadelede Yerel Yönetimler Arası İşbirliğinin Rolü”, Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Eylem Planı”, Seferihisar Belediyesi Komite Sürdürülebilirlik Danışmanı Zafer Yalçınpınar “Sürdürülebilirlik Komitesi”, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Türkan Erken Eşli “Permakültür Bostanı” üzerine bizlerle deneyimlerini paylaştılar.

Izleme isteyenler için konferans videoları facebook sayfamızda mevcuttur.