Mülteci Hakları için Yerel Savunuculuk Programı, Güneydoğu Anadolu ve Hatay, Adana Alt Bölgelerinden katılımcılarını bekliyor!

Mülteci Hakları için Yerel Savunuculuk Programı, Güneydoğu Anadolu ve Hatay, Adana Alt Bölgelerinden katılımcılarını bekliyor!

Yereliz Derneği olarak 4 senedir düzenlediğimiz yerel savunuculuk eğitimlerimize bu sene bir yenisi ekleniyor: Mülteci Hakları için Yerel Savunuculuk Programı. Mülteci Hakları için Yerel Savunuculuk Okulu, Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları (BAUMUS) ortaklığında düzenlenmektedir. Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenmektedir.

Yerelde göçmen, mülteci ve sığınmacı haklarına yönelik çalışan ya da çalışmak isteyen, bu konuda yerel yönetimler ile işbirliği geliştirmek isteyen sivil toplum örgütleri ve aktivistlere yönelik bu program, iki aşamadan oluşmaktadır. 7-9-14-16 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleşecek ilk aşama, 4 dersten ve toplam 12 saat sürecek kapasite geliştirme eğitimidir. Yaz aylarında gerçekleşecek programın ikinci aşamasında, katılımcı kişi ve kuruluşlara mentorluk desteği sağlanarak, yerel yönetimler ile yürütülecek çalışmalar takip edilecektir.

Programın bu modülü yalnızca İBBS-2 Adana, Hatay, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin alt bölgelerinde bulunan 18 ilden katılımcılara yöneliktir. Kabul edilen illerin listesi başvuru formunda yer almaktadır. 

Çevrimiçi gerçekleştirilecek eğitimin programı aşağıdaki gibidir:

7 Haziran 2021, Pazartesi 19:30 – Mülteci ve Göçmenlerin Kent Hakkı – Doç. Dr. Ulaş Sunata, Bahçeşehir Üniversitesi 

9 Haziran 2021, Çarşamba 19:30 – Temel Belgeleri Anlamak ve Kentte Göç Yönetimi – Simten Birsöz İnanç 

14 Haziran 2021, Pazartesi 19:30 – Hak Temelli Yaklaşım ve Türkiye’de Savunuculuk – Murat Çekiç 

16 Haziran 2021, Çarşamba 19:30 -Belediyeler ile Proje Geliştirme ve Ortaklık Yapma – Elif Avcı 

7 Temmuz 2021, Çarşamba 19:30 – Belediyelerle İletişim Deneyim Aktarım Buluşması 

Programa başvurmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak başvuru formunu doldurabilirsiniz:

https://forms.gle/pzcWKoMd6FNd7HHw7

Son Başvuru Tarihi: 4 Haziran 2021